Adopcja drugiego psa – porozmawiajmy o korzyściach
Jeśli nasz pies zaakceptuje nowego czworonoga w domu, taka decyzja może przynieść liczne korzyści. Istnieje duża szansa, że zwierzaki staną się dla siebie idealnymi kompanami do zabaw i codziennego życia. Również my, jako opiekunowie, będziemy mieli okazję do zacieśnienia relacji z podopiecznymi. Każdy pies jest przecież inny – zwierzaki te różnią się pod względem temperamentu, zachowania czy preferencji dotyczących sposobów spędzania czasu. Jeśli jesteśmy miłośnikami psów, obecność w takim stadzie stanie się doskonałą okazją do głębszego zapoznania się z charakterami tych niesamowitych zwierząt.Gdy nasze psy nawiążą prawidłową relację, będą mogły stanowić dla siebie prawdziwe wsparcie w przeróżnych sytuacjach. Zwierzaki uczą się od siebie nawzajem, zatem mogą przejmować pozytywne zachowania (lub negatywne – ale o tym za chwilę), uspokajać się wzajemnie, chociażby podczas nocy sylwestrowej albo burzy. Towarzystwo drugiego czworonoga bywa również prawdziwym lekarstwem na lęk separacyjny.
W idealnym świecie drugi pies stałby się zatem towarzyszem naszego pupila rezydenta, a także przyniósł masę radości domownikom. Pieski dopełniałyby się, wspierały i przejmowały od siebie pozytywne wzorce zachowań. Życie nie zawsze jest jednak takie, jak sobie wymarzymy, zatem przed decyzją o adopcji drugiego czworonoga musimy wziąć pod uwagę również pewne zagrożenia.
Z jakim ryzykiem wiąże się adopcja drugiego psa?

Zdarza się jednak, że pomimo możliwości mieszkaniowych i finansowych adopcja drugiego czworonoga niesie z sobą pewne problemy. Dzieje się tak wówczas, kiedy pieski nie budują prawidłowej relacji, lecz rywalizują ze sobą i są wobec siebie wrogo nastawione. Niechęć często wychodzi ze strony psa rezydenta, który dotychczas był jedynym czworonogiem w domu. Traktuje on wtedy nowego zwierzaka jako intruza. Klucz stanowi zatem odpowiednie zaplanowanie pierwszego spotkania psów, aby miały one przestrzeń do zapoznania się ze sobą i nawiązania prawidłowej relacji. Dobrym pomysłem będzie organizacja tego procesu z pomocą behawiorysty.
Kolejne ryzyko jest powiązane ze wspomnianym już przejmowaniem zachowań. Psy czerpią od siebie nie tylko pozytywne, lecz także negatywne wzorce. W efekcie spokojny dotychczas zwierzak może zacząć na przykład nadmiernie reagować na dźwięki na klatce schodowej, gdyż nauczy się tego od drugiego czworonoga. Przed przyjęciem kolejnego psa pod swój dach warto zatem początkowo skupić się na psie rezydencie i wyeliminować różne jego problemy behawioralne. Przydadzą się w tym procesie spotkania ze specjalistą, a także różne akcesoria do tresury, które posiadamy w naszym sklepie zoologicznym E-Pazur.